تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی

رییس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران به تحولات اخیر تونس و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اشاره می کند و می گوید: اظهارنظرهای اخیر برخی نخبگان سیاسی و دست اندرکاران داخل تونس علیه نحوه برگزاری انتخابات و فرد پیشتاز در عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور نشان می دهد که دوره حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن در کشور تونس هنوز به صورت کامل اتفاق نیفتاده و خود این می تواند خطری برای کشور تونس باشد. او تاکید می کند که اصل و ماهیت تحول خواهی تونس باید مورد احترام تمام گروه های سیاسی باشد....

 

دکتر کیومرث یزدان پناه در گفت وگو با خبرنگار شفقنا با بیان اینکه تونس از اولین کشورهایی بود که در منطقه خاورمیانه عربی و حوزه شمال آفریقا با انقلاب سیاسی مواجه شد، اظهار کرد: این انقلاب، سرنوشت این کشور را تغییر داد؛ ساختار نظامی سیاسی پیشین به کل کنار گذاشته شد و ساختار سیاسی جدیدی بنا بر خواست و اراده مردم شکل گرفت. هر انقلابی بعد از فراز و نشیب های فراوان از جمله دوره حفاظت از دستاوردهای انقلاب، باید گام در مرحله تثبیت بگذارد. یکی از الزامات تثبیت هر انقلاب، برگزاری انتخابات، احترام به خواست انقلابیون و همچنین توقعات جدید و نوظهوری است که در آن دوره به وجود می آید.

او انتخابات را پاسخی منطقی، معمولی و در چارچوب قواعد دموکراسی به خواست انقلابیون دانست و افزود: تونس، خط مقدم بیداری اسلامی در جهان عرب را به خود اختصاص داد و  این موضوع به سرعت از این کشور عبور و به سایر کشورهای عربی منطقه سرایت کرد. با توجه به این مساله و همینطور تحولات مهم داخلی تونس در چند سال اخیر، سر و سامان دادن به شرایط جدید خود برای انتخابات از الزامات این کشور به شمار می رفت. با توجه به اینکه انقلاب، ساختار قبلی را نفی می کند و کنار می زند، موضع آمادگی کشورهایی که دچار انقلاب شده اند، برای برگزاری انتخابات یکی از شروط اساسی برگزاری انتخابات دموکراتیک و سازنده و از همه مهمتر مورد مقبولیت و مشروعیت عموم مردم است.

این استاد دانشگاه با اعتقاد بر اینکه می توان این انتخابات ریاست جمهوری را اولین دوره انتخابات آزاد در کل تاریخ تونس دانست، گفت: با توجه به فضای داخلی سیاسی کشور تونس و حساسیت انتخاباتی که برگزار  شد، طبیعتا شور و هیجان انتخاباتی خاصی در کشور ایجاد شد. علیرغم تهدیدات و بروز برخی ناامنی ها و بی ثباتی هایی که هر از گاهی همچنان در این کشور مشاهده می شود، انتخابات به نسبت پرشوری برگزار شد.

حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن در تونس هنوز به طور کامل اتفاق نیفتاده است

او با اشاره به اظهارنظرهای اخیر برخی نخبگان سیاسی و دست اندرکاران داخل تونس علیه نحوه برگزاری انتخابات و فرد پیشتاز در عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، اظهار کرد: این اظهار نظرها نشان می دهد که دوره حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن در کشور تونس هنوز به صورت کامل اتفاق نیفتاده و خود این می تواند خطری برای کشور تونس باشد.

زنگ خطر مهم برای تونس

یزدان پناه تصریح کرد: از سوی دیگر بحثی را مطرح کرده اند که به نظر می رسد بسیار خطرناک و بحث برانگیز باشد. این بحث مبتنی بر آن است که با توجه به شیوه آرا و نحوه کسب آرایی که رقبای برجسته انجام داده اند، تونس در حال متهم شدن به عقب گرد است. البته به اعتقاد من این مساله یک بحث حاشیه ای در برابر پیروزی احتمالی گروه های سیاسی برجسته در تونس است. این اتهام به آنها زده می شود که در ظاهر دموکراتیک هستند اما با روی کار آمدن آقای السبسی در حقیقت انتقال سیاسی قدرت در کشور تونس اتفاق نخواهد افتاد و حالتی مشابه مصر خواهد بود و این را زنگ خطر مهمی برای کشور تونس به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای عربی می دانند. بر این اساس همه این شرایط، محصول وضع داخلی و سیاسی کشور تونس است.

ماهیت تحول خواهی تونس باید مورد احترام تمام گروه های سیاسی باشد

او با بیان اینکه تونس در حال تجربه اولین انتخابات ملی و سراسری خود در عرصه ریاست جمهوری است، اظهار کرد: طبیعتا این اولین انتخابات همیشه هیجانات و پیامدهای خاص خود را به همراه دارد اما آنچه مسلم است با توجه به نظرسنجی های موجود در تونس و استقبال کم نظیر مردم این کشور برای حضور انتخاباتی که در انتخابات مجلس این کشور هم با شرکت رقم قابل توجهی از واجدین شرایط مشاهده شد، اصل و ماهیت تحول خواهی تونس باید مورد احترام تمام گروه های سیاسی باشد. آنها باید رقابت را در چارچوب ساختار درونی و دایره رقابت اصولی تعریف شده در عرصه رقابت برای خود ترسیم کنند و سرنوشت سیاسی کشور خود را صرف اینکه چه کسی برنده خواهد شد و چه کسی شکست خواهد خورد، تحت الشعاع قرار ندهند که اگر  این اتفاق بیفتد، این کشور می تواند مجددا آبستن برخی حوادث باشد و این اصلا جالب توجه نیست.

یزدان پناه با تاکید بر اینکه در انتخابات پارلمانی تونس که بعد از تحولات سال 2011 در این کشور رخ داد، اسلام گرایان اکثریت قاطع این مجلس را به دست آوردند، گفت: این نشان دهنده روح اسلام خواهی مردم تونس است. به دست آوردن هشتاد و پنج کرسی مجلس توسط حزب ندای تونس در همان انتخابات بیانگر تشریح رقابت اسلام گرایان و سکولارها در عرصه سیاسی تونس است. سکولارها معمولا نگران این هستند که اگر اسلامگرایان سر کار آیند، می توانند بسیاری از قواعد بازی را از دست دهند. متاسفانه مثل بسیاری از تحولات در جهان اسلام، پشت این ماجرا نیز قدرت های غربی هستند. قدرت های غربی هستند که با تحریکات خود به اختلافات و افتراقات سیاسی در این کشورها دامن می زنند. تمام احزاب و گروه های تونس باید این مساله را رعایت کنند تا کشور آنها گرفتار تحولات ناخواسته یا چالش های داخلی ناخواسته نباشد.


[ چهارشنبه 12 آذر 1393 ] [ 17:55 ] [ م . اجاقلو ]
درباره وبلاگ


وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

آخرین مطالب
لینك های مفید عمومی
منابع جغرافیایی و نجوم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

وضعیت آب و هوای طارم


آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

سبک زندگی اسلامی

Nasa
Nooa
Online User