تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی
بسته به سطح روابط میان كشورها دفاتر دیپلماتیك نیز دارای سطوح متفاوتی از اختیارات می باشند . تبلور سطح روابط میان دو كشور وجود سفارتخانه ها و یا كنسولگری ها در شهرهای كشور های متقابل است .

اغلب هنگامیكه اصطلاح سفارتخانه یا كنسولگری مورد استفاده قرار می گیرد بار معنایی متفاوتی را در بر می گیرند . سفارتخانه بسیار وسیع تر و مهمتر از كنسولگری است . سفارتخانه دارای ماموریت دیپلماتیك دائمی است و معمولا در پایتخت كشور ها جا می گیرد . برای مثال سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان در پایتخت این كشور یعنی لندن جای دارد و متقابلا سفارت انگلستان در تهران .

سفارتخانه مسئول روابط دیپلماتیك با كشور میزبان و حافظ منافع شهروندان خودی در كشور میزبان است . سفیر بالاترین مقام اداری سفارتخانه است و دیپلمات ارشد و سخنگوی دولت خود در كشور میزبان محسوب می باشد .سفرا معمولا یكی از بالاترین سطوح شغلی در رده بندی  سیاسی محسوب می شوند .

معمولا وجود سفارتخانه در یك كشور نشانه به رسمیت شناخته شدن كشور میزبان توسط كشور دارای سفارتخانه است .

دوست دارم در مورد اصطلاحی كه معمولا بیشتر مورد پرسش قرار می گیرد نیز توضیح دهم و آن مفهوم سفیر آكرودیته است . در مواردی كه ایجاد روابط دیپلماتیك با یك یا جند كشور از اهمیت سیاسی و اقتصادی چندانی برخوردار نیست یا سطح روابط به علت فاصله زیاد جغرافیایی یا دیدگاههای مشترك كمتر است معمولا برای چند كشور همسایه یك سفیر تعیین می كنند كه به آن سفیر آكرودیته می گویند . این سفیر معمولا در یك كشور مستقر می شود ولی روابط دیپلماتیك میان چند كشور با كشور خود را هدایت می كند . اغلب سفرای ایران در آفریقا و برخی كشور های آمریكای لاتین بصورت آكرودیته هستند .

بر خلاف سفارتخانه ، كنسولگری كوچكتر بوده و معمولا در بزرگترین شهر توریستی یك كشور مستقر می شود نه در پایتخت . علاوه بر این كنسولگری ها در برخی از شهرهایی كه برای كشور ها از نظر نزدیكی مرزی یا سایر موارد مهم اند جای می گیرند . مثلا كنسولگری ایران در هرات به دلیل نزدیكی به مرز ایران و وجود ایرانیان بسیار در این شهر مستقر است . كنسولگری افغانستان در مشهد ، كنسولگری تركیه در ارومیه ، كنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز ، كنسولگری روسیه در اصفهان و رشت همه از این نوع اند .كنسولگری ها و در راس آن كنسول مسئول هدایت مسایل كمتر مهم دیپلماتیك مانند صدور ویزا ،  كمك به روابط تجاری طرفین ، حل مسایل مهاجران ، توریست ها و تبعید شدگان می باشند .

گاهی در روابط برخی از كشور ها اسنثنا هایی وجود دارد . تقریبا سفارتخانه های تمام كشور ها در اسرائیل در تل آویو قرار دارد در حالیكه اسرائیل رسما اورشلیم (بیت المقدس) را پایتخت خود اعلام می دارد . ولی تاكنون تقریبا هیچ كشوری سفارت خود را به این شهر منتقل نكرده است .

گاهی نیز برخی از كشور ها دارای روابط رسمی دیپلماتیك نیستند . مثل ایران و آمریكا یا آمریكا و تایوان . در این موارد كشور سومی نقش میانجی را میان دو كشور ایفا می كند و در درون سفارتخانه خود دفتری بنام حافظ منافع برای كشور ثالث ایجاد می كند . مانند دفتر حافظ منافع آمریكا مستقر در سفارت سوئیس در تهران یا دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاكستان در واشنگتن .[ جمعه 5 دی 1393 ] [ 11:24 ] [ م . اجاقلو ]
درباره وبلاگ


وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

آخرین مطالب
لینك های مفید عمومی
منابع جغرافیایی و نجوم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

وضعیت آب و هوای طارم


آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

سبک زندگی اسلامی

Nasa
Nooa
Online User