تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی
خط لوله صلح نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس تفاهم‌های انجام شده قرار بود ایران به مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد....

صادرات گاز به پاکستان

ساخت این خط لوله که از سال ۲۰۰۲ شروع شد، قرار بود در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ به بهره‌برداری برسد امروز پایان قرارداد ۱۲ ساله خط لوله صلح بین ایران و پاکستان است اما کوچکترین کاری از سوی پاکستان انجام نشده است،پاکستان علت عدم شروع فعالیت را ناتوانی در تامین هزینه‌ها عنوان کرده است.قرار بود پاکستان درصورتی که نتواند به تعهداتش عمل کند ماهانه ۲۰۰ میلیارددلار به عنوان خسارت بپردازد.

طرف پاکستانی بارها مشکلات مالی را برای ناتوانی در عمل به تعهدات مطرح کرده‌ و این اواخر هم بحث تحریم‌های ایران از سوی آمریکا را بهانه کرده است تا شاید مفری برای پرداخت جریمه باشد.

فایننشیال تایمز اخیرا از حصول توافق گازی جدید وزیر نفت پاکستان با مقامات ایرانی خبر داده و اعلام کرده است این توافق جدید که از سوی شهید خاقان عباسی به صورت عمومی در این کشور اعلام شد دریافت غرامت از سوی ایران را منتفی می‌‌کند.

پایگاه اینترنتی دنیوز هم نوشت در صورتی که پاکستان در تکمیل خط لوله صلح جدی باشد ایران از گرفتن جریمه ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار تاخیر تکمیل خط لوله صلح در مهلت قانونی ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴، صرفنظر می کند.

همچنین دیلی‌تایمز، به نقل از جم کمال از مقامات وزارت نفت پاکستان اعلام کرد که اسلام‌‌آباد قصد ندارد که پروژه خط لوله انتقال گاز ایران را کنار بگذارد اما فعالیت بر روی این پروژه به محض پایان یافتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.

این مقام پاکستانی خاطرنشان کرد، ایران ضرب‌الاجل اتمام این خط لوله را تمدید کرده است از اینرو پاکستان با هیچ جریمه‌ای روبرو نخواهد شد. همچنانکه دو کشور موضوعات مختلفی در رابطه با خط لوله آی‌پی را پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، برطرف کرده‌اند.

منابع پاکستانی در سفر اخیر علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد ایران به پاکستان، از بخشش جریمه اسلام‌آباد به علت عدم تکمیل این این خط لوله خبر دادند.

ایران ۹۰۰ کیلومتر خط لوله گاز ایران و پاکستان را تحت عنوان خط لوله صلح تکمیل کرده است اما تاکنون پاکستان کار خاصی انجام نداده است.

در حالی که برای انجام این پروژه با بازنگری در قرارداد و نیز گرفتن جریمه از سوی ایران بحث بسیار وجود دارد وزیر نفت ایران اظهارات جدیدی دارد

امروز بیزینس رکوردر نوشت،وزیر نفت ایران ادعای انجام قرارداد جدید با همسایه شرقی یعنی پاکستان درخصوص پروژه خط لوله گاز معروف به خط صلح را رد کرد.وزیر نفت ایران گفته است هر نوع قرارداد جدید ایران پاکستان درباره خط لوله صلح صحت ندارد.

واکنش این مقام نفتی ایران در پاسخ به برخی مسئولان پاکستانی بود که اعلام کرده‌اند بین تهران و اسلام‌آباد درباره تأخیر تکمیل پروژه خط لوله صلح توافق‌های جدیدی صورت گرفته است.

به هر حال امروز در پایان مهلت قرارد داد خط لوله صلح، به رغم تکمیل ۹۰۰ کیلومتر خط لوله از سوی ایران نه تنها هیچ اقدامی از سوی پاکستان انجام نشده است بلکه در خصوص پرداخت جریمه و قرارداد جدید هم حرف و حدیث بسیار است.

منبع : فارس


[ پنجشنبه 11 دی 1393 ] [ 23:04 ] [ م . اجاقلو ]
درباره وبلاگ


وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

آخرین مطالب
لینك های مفید عمومی
منابع جغرافیایی و نجوم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

وضعیت آب و هوای طارم


آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

سبک زندگی اسلامی

Nasa
Nooa
Online User