تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی
مرکز امنیت نوین آمریکا اعلام کرد که رابرت دی. کاپلان مجددا به این اندیشکده خواهد پیوست و کار خود را به‌ عنوان عضو ارشد از سر خواهد ‌گرفت...
رابرت کاپلان به اندیشکده مرکز امنیت نوین آمریکا پیوست


به گزارش اشراف، این اندیشکده آمریکایی نزدیک به وزارت دفاع با اعلام خبر فوق افزود: وی پس از فعالیت به‌عنوان تحلیلگر ارشد ژئوپلیتیک در اندیشکده استراتفور، به مرکز امنیت نوین آمریکا می‌آید. آقای کاپلان همچنین یکی از اعضای سابق هیئت‌رئیسه سیاست‌های دفاعی در وزارت دفاع ایالات‌متحده، و نیز استاد مدعو در آموزشگاه نیروی دریایی ایالات‌متحده بوده است.

میشِل فلورنوی، مدیر ارشد اجرایی مرکز امنیت نوین آمریکا گفت “باعث خوشحالی و افتخار ماست که رابرت دوباره نزد ما در مرکز امنیت نوین آمریکا بازمی‌گردد. می‌توان ادعا کرد که تجربیات رابرت در این زمینه، فهم استراتژیک، و درک ژئوپلیتیکی او تقریباً در واشنگتن بی‌همتاست. او توانایی بی‌نظیری در شکل دادنِ موضوعات کلیدی در یک بستر جدید و تعالی بخشیدنِ آن‌ها در برنامه‌های سیاستی ایالات‌متحده دارد. رابرت به یک عضو بسیار ارزشمند در تیم مرکز امنیت نوین آمریکا تبدیل خواهد شد.”

  خطوط کلی و برنامه‌های اصلی رابرت کاپلان

کاپلان در مرکز امنیت نوین آمریکا طرح جدیدی را در مورد این‌که چگونه جغرافیای منطقه بر روی سیاست‌های خارجی و سیاست‌های دفاعی آمریکا تأثیر می‌گذارد آغاز می‌کند. وی همچنین با متخصصان مرکز امنیت نوین آمریکا بر روی یک سری موضوعات و طرح‌های دیگر کار خواهد کرد. آقای کاپلان در اوایل سال ۲۰۱۶ کتابی را در مورد اروپای شرقی و چالش روسیه به چاپ خواهد رساند.

 

کاپلان در این مورد گفته “من از بازگشت به مرکز امنیت نوین آمریکا بسیار احساس شور و شعف می‌کنم، مرکز امنیت نوین آمریکا نهادی است که کاملاً دقیق و آشکار کار می‌کند، مجموعه‌ای درجه یک که در بالاترین سطح فعالت دارد و نمونه‌ی بارزی از حرفه‌ای‌گری است که خود را به‌درستی وقفِ سیاست‌های امنیتی متعهدانه نموده است. در حین خدمتم در استراتفور، از امتیاز کار کردن با گروهی از تحلیلگران نخبه برخوردار بودم که کل دنیا را با تحلیل‌های دقیقشان پوشش می‌دادند. دو سال تحلیل‌نویسی در یک ستون هفتگی این مسئله را برای من آشکار ساخته است که بهتر است که از علاقه‌ام به نگاشتن مطلب، در مسیر نوشتن کتاب و مقاله‌های بلند بهره ببرم. من از مرکز امنیت نوین آمریکا به‌خاطر در اختیار قرار دادن این فرصت به من، و نیز به‌خاطر اضافه کردن من به نسل بعدی سیاست‌گذاران سپاسگزاری می‌کنم.”

  رابرت کاپلان، نویسنده‌ای آشنا و توانا

آقای کاپلان نویسنده‌ی پانزده کتاب پرفروش در زمینه‌ی روابط خارجی و سفر است که به زبان‌های بسیاری ترجمه شده است. از کتاب‌های وی می‌توان به ظرف پاتیل آسیا، انتقام جغرافیایی، بادهای موسمی، ارواح بالکان، و به‌سمت شرق به‌سوی تارتار نام برد. او همچنین به‌عنوان ویراستار با مجله‌ی آتلانتیک همکاری می‌کند و سه دهه است که نوشته‌های وی در این مجله چاپ گردیده است. مجله‌ی فارن پالیسی (سیاست خارجی) دو بار از وی به‌عنوان “یکی از ۱۰۰ متفکر برتر” دنیا نام برده است.

توماس فریدمن نویسنده‌ی ستون مجله‌ی نیویورک‌تایمز، آقای کاپلان (به همراه فرانسیس فوکویاما استاد دانشگاه استنفورد، پل کندی استاد دانشگاه یِیل، و ساموئِل هانتینگتون استاد پیشین دانشگاه هاروارد) را در میان چهار نویسنده‌ای که “بیشترین خواننده را دارند” و مطالبی را در مورد دوران پس از جنگ سرد نگاشته‌اند می‌نامد. مقاله‌ی آقای کاپلان با عنوان “هرج‌ومرج پیشِ رو” که در فوریه ۱۹۹۴ در ماهنامه‌ی آتلانتیک به چاپ رسید و در مورد مسائلی نگاشته شده بود از جمله این‌که چگونه بالا رفتن جمعیت، شکاف‌های قومی و فرقه‌ای، بیماری، شهرنشینی، و کاهش منابع در حال متزلزل ساختن ساختار سیاسی کره‌ی زمین است، پس از برگردان به زبان‌های خارجی بحث‌های بسیار داغی را در سرتاسر جهان برانگیخت. داستان روی جلدش با عنوان “آیا مردم‌سالاری فقط یک لحظه بود؟” که در دسامبر ۱۹۹۷ در مجله‌ی آتلانتیک به چاپ رسید نیز همین بازخوردها را در سطح دنیا پیدا کرد. آن مقاله به این بحث می‌پرداخت که مردم‌سالاری که هم‌اینک در حال گسترش در سرتاسر دنیا است، لزوماً به پایداری و ثبات بیشتر نمی‌انجامد. بر اساس یو. اس نیوز و وورلد ریپورت، “رییس‌جمهور کلینتون چنان تحت تأثیر کاپلان قرار گرفته بود که دستور داد یک پژوهش درون‌سازمانی در مورد این موضوعات و مسائل انجام پذیرد، که البته نتایج این پژوهش جمع‌بندی‌های کاپلان را تأیید کرد.”

  کتاب‌های رابرت کاپلان، موفق و پرمخاطب به انتخاب نشریات آمریکا

آقای کاپلان در دهه ۱۹۸۰ نخستین نویسنده‌ی آمریکایی بود که با چاپ کتاب در مورد جنگ بالکان در آینده هشدار داد. ارواح بالکان توسط بخش نقد کتابِ نیویورک‌تایمز به‌عنوان یکی از “بهترین کتاب‌های” سال ۱۹۹۳ برگزیده شد. کتاب‌های پان عربی، پایان جهان، گستره‌ی یک امپراتوری، به‌سمت شرق به‌سوی تارتای، و سیاست‌های جنگجو، همگی توسط نیویورک‌تایمز به‌عنوان کتب “برجسته” سال برگزیده شدند. کتاب گستره‌ی یک امپراتوری توسط واشنگتن‌پست و لس‌آنجلس تایمز به‌عنوان یکی از بهترین کتاب‌های ۱۹۹۸ برگزیده شد. وال‌استریت ژورنال کتاب عرب‌گراها را به‌عنوان یکی از پنج کتاب برتر که تاکنون در مورد درگیری آمریکا در خاورمیانه در طول تاریخ این کشور نوشته شده است نام برد. فایننشال تایمز نیز کتاب ظرف‌پاتیل آسیا را در میان یکی از ده کتاب برتر ۲۰۱۴ در زمینه‌ی سیاسی برگزید.

  دیگر کارها و فعالیت‌های آموزشی رابرت کاپلان

مقاله‌های آقای کاپلان، جدای از مجله‌ی آتلانتیک، در صفحات سرمقاله‌ی روزنامه‌های نیویورک‌تایمز، واشنگتن‌پست، فایننشال تایمز، وال‌استریت ژورنال، و لس‌آنجلس تایمز، و نیز در تمامی نشریات اصلی سیاست خارجی، از جمله داستان‌های روی جلد در مجله‌ی فارن پالیسی به چاپ رسیده‌اند. ایشان همچنین به‌عنوان مشاور در هنگ نیروهای ویژه‌ی ارتش ایالات‌متحده، نیروی هوایی ایالات‌متحده، و نیروی دریایی ایالات‌متحده فعالیت نموده است. وی در دانشکده‌های جنگ نظامی، اف.بی.آی، آژانس امنیت ملی، سی.آی.ای، دانشگاه‌های اصلی، و گردهمایی‌های جهانی تجارت به سخنرانی پرداخته‌اند. وی همچنین جلسات توجیهی برای رییس‌جمهوران، وزرای امور خارجه، و وزرای دفاع برگزار نموده است. آقای کاپلان همچنین در گردهمایی‌ای به میزبانی وزیر امور خارجه در ساختمان وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداخته است. او از بیش از ۱۰۰ کشور گزارش تهیه کرده است. حتی دو کتاب پیشین او به نام‌های سربازان خدا: با جنگجویان اسلامی در افغانستان و پاکستان، و کتاب تسلیم یا گرسنگی: سفرهایی در اتیوپی، سودان، سومالی، و اریتره به تجدید چاپ رسیده‌اند، و تمامی کتاب‌های وی [هم‌اینک] در بازار موجود است.

  زندگی‌نامه و جوایز و افتخارات رابرت کاپلان

آقای کاپلان در سال ۲۰۱۴ جایزه‌ی دانش‌آموخته‌ی ممتاز را از دانشگاه کانِتیکِت دریافت کرد. در ۲۰۰۹ موفق به دریافت جایزه‌ی خدمات عمومی بنجامین فرانکلین از سوی نهاد پژوهشی سیاست خارجه واقع در فیلادلفیا گردید.

آقای کاپلان در ۲۳ ژوئن ۱۹۵۲ در نیویورک‌سیتی زاده شد. وی در سال ۱۹۷۳ از دانشگاه کانِتیکِت، که در آن به‌عنوان ویراستار در روزنامه‌ی کانِتیکِت دِیلی کمپس فعالیت می‌نمود، فارغ‌التحصیل شد. در ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ به اروپای شرقی کمونیستی و بخش‌هایی از غرب آسیا سفر کرد. وی از ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۵ به‌عنوان گزارشگر در راتلند دِیلی هرالد در ورمونت فعالیت کرد. در ۱۹۷۵ آمریکا را ترک و به جهان عرب و سرزمین‌های مدیترانه سفر کرد که آغاز یک دوره‌ی ۱۶ ساله از سفرهای خارجیِ وی بود. او یک سال در نیروی دفاعی اسراییل خدمت، و ۹ سال در یونان و پرتغال زندگی کرد.

مرکز امنیت نوین آمریکا یک نهاد پژوهشی مستقل و غیرحزبی است که توسعه‌دهنده‌ی سیاست‌های امنیتی و دفاعی ملّی مستحکم، عملی و اصولی است. مرکز امنیت نوین آمریکا پرچمدار تلاش‌ها در جهت آگاهی‌بخشی و آماده‌سازی رهبران امنیت ملّیِ امروز و آینده است.


[ یکشنبه 21 دی 1393 ] [ 21:55 ] [ م . اجاقلو ]
درباره وبلاگ


وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

آخرین مطالب
لینك های مفید عمومی
منابع جغرافیایی و نجوم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

وضعیت آب و هوای طارم


آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

سبک زندگی اسلامی

Nasa
Nooa
Online User