تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی
نتایج داوری مقالات و برنامه زمانبندی همایش تمركززدایی و ساماندهی پایتخت را از طریق لینك زیر دریافت نمایید.
    و آدرس http://www.pgsp.ir/

[ سه شنبه 28 بهمن 1393 ] [ 19:15 ] [ م . اجاقلو ]
[ دوشنبه 20 بهمن 1393 ] [ 18:56 ] [ م . اجاقلو ]

«ژئوپلیتیک و تحولات تاریخی در ایران»

ارائه شده توسط:دکتر جواد اطاعت - دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه شهید بهشتی

زمان ارائه: 26 آذرماه 1393

مکان ارائه: دانشگاه تــربیت مــدرس

برای دانلود فایل «ژئوپلیتیک و تحولات تاریخی در ایران» بر روی لینک زیر کلیک کنید:

متن سخنرانی دکتر جواد اطاعت

منبع:http://lebensraum.persianblog.ir/

[ یکشنبه 12 بهمن 1393 ] [ 21:56 ] [ م . اجاقلو ]
مزارع شبعا منطقه ای مرزی است که تا قبل از ژوئیه ۱۹۶۷ مرز بین لبنان و جولان سوریه بود...

ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 بهمن 1393 ] [ 19:26 ] [ م . اجاقلو ]

برای جلوگیری از جدایی گزینی قومی و سرزمینی اولین و مهم ترین راه، پیشگیری به روشهای سیاسی و اجتماعی است. یعنی نباید گذاشت که احساس شهروندی درجه 2 و جدایی گزینی در سازه انسانی نظیر یک قوم بوجود بیاید . فرایند جدایی گزینی قومی : فرایند جدایی گزینی سرزمینی از سوی سازه های انسانی معترض در کشورها از مراحل زیر تبعیت میکند.

  1. پیدایش احساس شهروندی درجه دو در گروه و سازه انسانی معترض
  2. ایجاد وتوسعه شعور عمومی نسبت به احساس مزبور توسط نخبگان فرهنگی و بازیگران سیاسی، نظیر شعرا، موسیقی دانها، هنرمندان و... و بسترسازی شکل گیری آرمان سیاسی
  3. توسعه آرمان سیاسی در بین گروه و سازه انسانی معترض
  4. توسعه نقش بازیگران سیاسی و گسترش همنوائی در آرمان سیاسی و انسجام درونی سازه انسانی
  5. شکل گیری عمل سیاسی (درگیر شدن ) نخبگان فرهنگی و بازیگران سیاسی قومی و سازه انسانی با حکومت مرکزی و گروه اکثریت ملی
  6. توسعه منازعه و تغییر موازنه قوا به نفع سازه انسانی سیاسی شده و جدائی طلب
  7. انتزاع فضای جغرافیایی و سازه انسانی معارض از کشور اصلی و تاسیس کشور جدید (نظیر سودان جنوبی )

          دكتر محمدرضا حافظ نیا؛http://www.hafeznia.ir/


[ دوشنبه 6 بهمن 1393 ] [ 23:50 ] [ م . اجاقلو ]

[ شنبه 4 بهمن 1393 ] [ 15:27 ] [ م . اجاقلو ]

سازمان ملل در صدد است تا طی ده سال، به هر نحو ممکن، مشکل اشخاص فاقد تابعیت را حل و فصل کنند. این سازمان به عنوان نمونه، حل مشکل شصت و پنج هزار فرد روس تبار ساکن قیرفیزستان، از جمهوری‌های شوروی سابق را مثال زده که طی سال‌های اخیر، توانسته‌اند تابعیت این کشور را کسب کنند و از حقوق مساوی با سایر شهروندان قرقیزستان برخوردار شوند.

سازمان ملل تعداد اشخاص بدون تابعیت در جهان را بیش از ده میلیون نفر تخمین زده است که دارای شهروندی و گذرنامه هیچ کشوری نیستند و در نتیجه، غالبا از حمایت و حقوق مدنی، سیاسی و اقتصادی و همچنین تسهیلات رفاهی برخوردار نمی‌شوند. به عنوان مثال، اطفال فاقد تابعیت معمولا از امکاناتی مانند ثبت نام در مدارس و موسسات آموزشی رسمی کشور محل سکونت خود محروم هستند و گاه حتی خدمات درمانی عمومی نیز در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد.سایر حقوق شهروندی، از جمله شرکت در انتخابات و گاه حتی رجوع به مراجع قضایی برای طرح دعاوی حقوقی نیز به این اشخاص داده نمی‌شود....


ادامه مطلب
[ جمعه 3 بهمن 1393 ] [ 06:02 ] [ م . اجاقلو ]

ژیل دلوز و فیلیکس گاتاری در کتاب هزار فلات خود بین دو نوع فضا تمایز قائل می شوند: فضای هم وار و فضای ناهم وار، این تمایز با تفکیک میان امر سیار و امر ساکن عجین است، بین فضای متاثر از ماشین جنگ و فضای برامده از دستگاه دولت. با این حال و علی رغم انکه ژیل دلوز و فیلیکس گاتاری این دو قسم فضا را ذاتا متفاوت می دانند، وجود هر دو را صرفا در شرایط ترکیبی ممکن می بینند.

مبتنی بر انگاره پردازی های دلوز و گاتاری، فضای هم وار توسط رویدادها اشغال شده است، فضای هم وار فضایی است به نسبت لمسی و کمتر دیدمانی، فضایی است بیش تر برداری و کمتر متریک. فضای هم وار، موید صحراست و دریا و گستره های عظیم یخ زده، فضایی است مملو از دسته های دوره گرد و عشایر. بستری است برای ویژهْ داشت های بعضا مردم شناسانه ای متشکل از گستره متنوع و ممتدی از کنش های ازاد. تجربه مبرز فضای هم وار، فضایی است کوتاه مدت و بی نهایت بسته و نزدیک؛ بدون هر نوع مدل بصری برای تشخیص نقاط ارجاعی یا فواصل غیر قابل تغییر و ثابت. فضای هم وار به جای تمرکز بر فرم های متریکِ فضاهایِ ناهم وار برساخته ایست از جهت گیری مدام در حال تغییر عناصر ناـ یکجاـ نشین و سیالی که لذت را بر قوام روابط ملموس و بساوشی میان خودشان تجربه می کنند.

هم وار بودگی هیچ گاه به معنای هم گونی و یک مایه بودن نیست بلکه بیشتر بر نوعی بی شکلی غیر رسمی تاکید می گذارد، این فضای ناهم وار است که به هم گنی و یک مایه گی می انجامد. هم گنی فرم محدود برامده از فضایی است در تمام جهات و از هر لحاظ ناهم وار.
منبع : اتوود


[ چهارشنبه 1 بهمن 1393 ] [ 17:20 ] [ م . اجاقلو ]
درباره وبلاگ


وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

آخرین مطالب
لینك های مفید عمومی
منابع جغرافیایی و نجوم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل بازدیدها : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

وضعیت آب و هوای طارم


آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

سبک زندگی اسلامی

Nasa
Nooa
Online User