تبلیغات

جغرافیای سیاسی نوین

جغرافیای سیاسی نوین
تنها در آب آرام است كه می شود تصاویر زیبا را دید. 
مدیروبلاگ/تعدادمطالب
نظر سنجی
اگر سیاست بین المللی را نظامی مبتنی بر زور و قدرت بدانیم و حقوق بین الملل را مجموعه ای نهادینه از كنوانسیون ها و قراردادهای بین المللی؛ سؤال: به نظر شما در نظام بین الملل تفوق و برتری كدامیك بیشتر و گسترده است؟پایگاه اینترنتی
مقالات تخصصی
همایش ها
جغرافیای شیعیان
مراجع تقلید و علمای شیعه
مطالعات جغرافیای سیاسی
به عقیده من، آمریکا هنوز هم به ارتش خود دل بسته است و یکی از دلایل شکست دموکراسی هم همین موضوع است. آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که می‌توانند با قدرت نظامی، شکل دنیا را تغییر بدهند.
گروه بین‌الملل مشرق- بیست و پنج سال پیش، "فرانسیس فوکویاما" یکی از برجسته‌ترین کارشناسان سیاسی در آمریکا، با مشاهده فروپاشی بلوک شرق اعلام کرد که تاریخ حکم نهایی خود را اعلام کرده و لیبرال دمکراسی، رقیبان خود را شکست داده است. اما این ادعا تا چه حد معتبر است؟ در اوکراین، سوریه، چین، و یا حتی یونانی که دچار بحران مالی است. آیا با گذشت 25 سال، نظر فرانسیس فوکویاما در این‌باره تغییر کرده است؟
"فرانسیس فوکویاما" با حضور در برنامه "هارد تاک" بی‌بی‌سی در همین زمینه صحبت‌هایی را مطرح کرده است. متن مصاحبه برنامه "هارد تاک" با این نظریه‌پرداز آمریکایی به شرح زیر است.

پس از 25 سال فهمیدم که دنیا به سمت نظام لیبرال دموکراسی پیش نمی‌رود/دلبستگی آمریکا به نیروی نظامی، یکی از دلایل شکست دموکراسی است/آمریکا توان برقرار کردن دموکراسی در خاورمیانه را ندارد/آمریکا بزرگ‌ترین نظام دچار انحطاط در دنیاست/


ادامه مطلب
[ شنبه 26 مهر 1393 ] [ 19:05 ] [ م . اجاقلو ]

مهر 93 - سرج ناکوزی، نماینده فائو در ایران به مناسبت روز جهانی غذا در تهران اعلام کرد: حمایت از خانواده‌های کشاورز کلید تحقق امنیت غذایی در ایران است. 

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران طی مراسمی که امروز به مناسبت روز جهانی غذا در تهران برگزار شد، به معرفی راهکار توجه به خانواده های کشاورز در تامین امنیت غذایی کشور و ضرورت تغییر الگوی کشاورزی پرداخت..

FAO Iran Website - News Release Link of the World Food Day Event - 14 Oct 2014


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 23 مهر 1393 ] [ 20:11 ] [ م . اجاقلو ]

عید کمال دین، سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصایت و ولایت امیر المومنین علیه السلام بر شیعیان و پیروان ولایت خجسته باد


[ یکشنبه 20 مهر 1393 ] [ 23:46 ] [ م . اجاقلو ]

جهت دریافت خبرنامه شماره  9  انجمن ژئوپلیتیک ایران ( فصل تابستان93)  اینجا کلیک کنید


[ شنبه 19 مهر 1393 ] [ 22:31 ] [ م . اجاقلو ]
تغییرات آب‌وهوایی و اقلیمی یک مسئله امنیت ملی در سراسر جهان است و از آنجایی که شرایط آب‌وهوایی در حال تغییر است عدم توجه به این موضوع می‌توانند پیامدهای بسیار مخربی نظیر درگیری و مناقشات آتی را در پی داشته باشد. بیشترین تهدیدات ناشی از تغییرات آب‌وهوایی متوجه منطقه خاورمیانه است.
ادامه مطلب
[ شنبه 19 مهر 1393 ] [ 16:03 ] [ م . اجاقلو ]

یک اندیشکده آمریکایی معتقد است تأثیر نتیجه مذاکرات هسته ای ایران خیلی بیشتر از گسترش سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه است و بر ژئوپلیتیک منطقه، روابط بین بزرگ‌ترین قدرت‌های جهان، و نظم جهانی تأثیر می‌گذارد.

مذاکرات هسته‌ای ایران بر ژئوپلیتیک منطقه و نظم جهانی تأثیر می‌گذارد

ادامه مطلب
[ جمعه 18 مهر 1393 ] [ 07:37 ] [ م . اجاقلو ]
 •  

 • [ جمعه 18 مهر 1393 ] [ 06:46 ] [ م . اجاقلو ]
  [ پنجشنبه 17 مهر 1393 ] [ 16:27 ] [ م . اجاقلو ]
  [ چهارشنبه 16 مهر 1393 ] [ 16:39 ] [ م . اجاقلو ]

  5 اکتبر 2014، بیستمین سالگرد روز جهانی معلم است.
  کیفیت یک نظام آموزشی صرفا به معلمان آن بستگی دارد. معلمان عامل اصلی برای آموزش همگانی و باکیفیت برای همه، محسوب می‌شوند: آنها برای شکل‌دهی به افکار و نگرش‌های نسل‌های آینده برای رویارویی با فرصت‌ها و چالش‌های جدید جهانی، محور و اصل به شمار می‌روند. اگر هدف ما فراهم‌کردن بهترین فرصت‌ها برای میلیون‌ها کودک، جوان و بزرگسال در سراسر جهان است، ارائه آموزش خلاقانه، فراگیر و نتیجه‌محور برای سال 2015 و پس از آن ضروری است.payam-moalem...


  ادامه مطلب
  [ دوشنبه 14 مهر 1393 ] [ 22:42 ] [ م . اجاقلو ]

  در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان در دسترسی به آب سالم با مشکل مواجه هستند و خطر بیماری‌های مرگبار ناشی از آب ناسالم جان 2.5 میلیارد نفر را تهدید می‌کند؛ تهدیدی که شاید از هر سلاح هسته‌ای یا کشتارجمعی برای بشر خطرناک‌تر باشد. گزارش ویژه مشرق علل، ابعاد و پیامدهای کم‌آبی را بررسی کرده است.

  آب: درّی که نایاب­تر می­‌شود + تصاویر


  ادامه مطلب
  [ دوشنبه 14 مهر 1393 ] [ 22:35 ] [ م . اجاقلو ]

  با سفر رئیس جمهورکشورمان به آستراخان روسیه برای شرکت در چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر، بار دیگر بحث رژیم حقوقی دریای خزر بر سر زبان‌ها افتاده است. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل کشورهای جدید در منطقة ساحلی دریای خزر، تعریف رژیم حقوقی این دریا از بحث‌انگیزترین مسائل بین کشورهای ساحلی بوده است.

  به گزارش «تابناک»؛ اجلاس چهارم سران کشورهای ساحلی خزر در شرایطی به پایان رسید که تعیین حدود مناطق سطح دریای خزر ازجمله دستاوردهای مهم آن بود؛ دستاوردی که می‌توان آن را اولین توافق کشورهای مذکور درباره این دریا دانست. بر این اساس، عرض منطقه حاکمیت ملی ۱۵ مایل دریایی و عرض منطقه انحصاری ماهیگیری ۱۰ مایل تعیین شد ضمن آنکه طرفین توافق کردند مابقی دریا به‌عنوان «پهنه مشترک» درنظر گرفته شود. این اجلاس، اما موضوع امنیت دریای خزر را نیز مورد توجه جدی قرار داد چه آنکه روحانی بر ممانعت ازحضور نیروهای نظامی بیگانه تاکید کرد.چهارمین اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر اما موضوعی دیگر را نیز مورد توجه جدی قرار داد چه آنکه رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود بیش از هر موضوعی بر مساله «همکاری» کشورهای حاشیه‌ خزر برای تامین «امنیت» این دریا تاکید کرد و «پرهیز از ورود به رقابت‌های تسلیحاتی»، «خودداری از کاربرد نیروهای مسلح» و «حضور نیروهای نظامی بیگانه» را از جمله اصول بنیادین تضمین صلح، ثبات و امنیت در خزر خواند.

  در همین حال دکتر بهرام امیراحمدیان کارشناس مسائل قفقاز و دریای خزر در گفت و گو با «تابناک» به بررسی دستاوردهای این سفرپرداخته است...


  ادامه مطلب
  [ پنجشنبه 10 مهر 1393 ] [ 06:47 ] [ م . اجاقلو ]

  شیعیان با دارا بودن ویژگی‌هایی همچون پیروی از سیرۀ پیامبر اکرم(ص) و ائمۀ اطهار(ع)، اجتهاد علمای وارسته، عقلانیت مبتنی بر وحی و حدیث و... طی تاریخ اسلام در عرصه‌های سیاسی، علمی، فرهنگی، ادبی و اجتماعی جهان اسلام حضور فعال و تأثیرگذاری داشتند. این تأثیرگذاری در قرن اخیر با انقلاب اسلامی ایران و تأسیس حکومت اسلامی، ابعاد گسترده و عمیق‌تری یافته است. در سال‌های گذشته، برخی از حاکمان منطقه و نویسندگان مغرض با طرح «هلال شیعی» کوشیده‌اند حضور فعال شیعیان در عرصۀ سیاسی و اجتماعی جهان اسلام را هراس‌آمیز نشان دهند که این امر یا از کینه‌ورزی آنان ناشی می‌شود یا نتیجۀ نشناختن واقعی و درست عقاید و سیرۀ فردی و اجتماعی شیعیان است.
  به منظور بررسی این مفهوم و سهم شیعیان در شکوفایی فرهنگی و سیاسی منطقه و جهان اسلام گفت‌وگویی با جناب آقای دکتر خواجه سروی ترتیب داده شده است که حاصل آن را در ذیل مطالعه خواهید فرمود....

   


  ادامه مطلب
  [ چهارشنبه 9 مهر 1393 ] [ 11:16 ] [ م . اجاقلو ]
  [ دوشنبه 7 مهر 1393 ] [ 16:25 ] [ م . اجاقلو ]

  تئاتر تروریسم

  دکتر کیومرث یزدان پناه درو عضو هیأت علمی دانشگاه تهران جغرافیای سیاسی- شهریور93

  گردن زدن جیمز فولی و استیفن دو روزنامه نگار امریکایی توسط گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه (داعش) مشابه تمام جنایات وحشتناک خیلی بیشتر از یک نمایش مخوف و غم انگیز بود.فیلمی که با واقعیتی تلخ ، اما نمادهای قدرتمند نشانه گذاری شده ، با پیامهای خاص خود همراه بود...


  ادامه مطلب
  [ دوشنبه 7 مهر 1393 ] [ 16:20 ] [ م . اجاقلو ]

  تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

  درباره وبلاگ


  وجوه ذاتی جغرافیا سیاست است نمی توان جغرافیا را بدون سیاست دید پس جغرافیدانان سیاسی باید ژئوپلیتیك را برای پایداری صلح و امنیت، بقا و رشد انسانها، حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، كاهش فقر و توسعه اقتصادی، توسعه كشاورزی و شیلات، آموزش وپرورش، پیشرفت زنان، امداد هنگام بروز فجایع و حوادث نامنتظره، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و موارد بسیار دیگر و درنهایت ثبات جامعه بشری و كاهش درد و رنج انسان ها به كار گیرند چرا كه جهان زیبا یافتنی نیست...ساختنی است...
  هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مباحث علمی در زمینه اندیشه سیاسی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیك به دانشجویان، دانش آموزان و خوانندگان محترم می باشد. انتشار برخی مطالب، اخبار و گزارشات به نقل از جراید و خبرگزاری ها نشان دهنده آرا و نظرات نویسندگان آنها است لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود امید است ما را با راهنمایی های خویش در رفع نواقص آن یاری رسانید.

  آخرین مطالب
  لینك های مفید عمومی
  منابع جغرافیایی و نجوم
  آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  تعداد نویسندگان : نفر
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب

  وضعیت آب و هوای طارم


  آموختن را بیاموز موتور جستجوی خبر قطره

  سبک زندگی اسلامی

  Nasa
  Nooa
  Online User